index

آغاز عملیات اجرایی احداث فاز دوم آزادراه حرم تا حرم در محور مشهد- نیشابور-سبزوار

با حضور وزیر راه و شهرسازی انجام شد؛ آغاز عملیات اجرایی احداث فاز دوم آزادراه حرم تا حرم در محور مشهد- نیشابور-سبزوار

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و شهرسازي خراسان رضوي، در جریان سفر عباس آخوندی به استان خراسان رضوی عملیات اجرایی فاز دوم آزادراه حرم تا حرم حد فاصل سبزوار- نیشابور- مشهد آغاز شد.
وی با بیان اینکه جایگاه مشهد فراتر از یک شهر است، تصریح کرد: این کلانشهر، مهد تمدن خراسان بزرگ بوده و ما باید بتوانیم برای احیای آن با فناوری جدید این منطقه را بازتعریف و بازآفرینی کنیم.
بر اساس این گزارش با احداث بخش دیگری از آزادراه حرم تا حرم حد فاصل سبزوار- نیشابور- مشهد شاهد کاهش ۳۰ کیلومتری مسیر و کاهش ۶۰ دقیقه‌ای زمان سفر، صرفه‌جویی ۵۵۰ میلیون لیتری مصرف بنزین و گازوئیل و جمعا صرفه جویی اقتصادی معادل ۱۸ هزار و ۵۲۰ میلیارد ریال خواهیم بود./
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: حدود دو  هزار کیلومتر آزادراه در کشور وجود دارد و با هدفگذاری های آنجام شده این رقم به پنج هزار کیلومتر افزایش می یابد.
آخوندی ادامه داد: در حال حاضر ساخت هزار و 700  کیلومتر آزادراه در دست مطالعه است و هزار و 300  کیلومتر دیگر نیز فعال است.
وی با بیان این که بیش از 200 هزار کیلومتر راه‌های مختلف در کشور وجود دارد، گفت: برای تأمین و نگهداری این راه‌ها سالانه هشت  هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.
وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: با توجه به محدودیت های مالی و حجم گسترده پروژه ها، نمی توان صرفا به منابع دولتی متکی بود و باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد.
وی بر لزوم برنامه ریزی و زمینه سازی برای حضور و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل  تاکید کرد و گفت: باید  تصدی گری های دولت در طرح هاي عمراني كشور کاهش یابد.
وي با اشاره به میزان اعتباری که برای آزادراه حرم تا حرم تخصیص داده شد است، گفت: تلاش همکاران ما در وزارت راه و شهرسازي و سازندگان آزادراه اين است كه بتوانیم این پروژه را سه ساله به پایان برسانيم؛ اگرچه زمان بهره برداری از آن ۴ سال مصوب شده است.
آزادراه حرم تا حرم توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و نقل کشور و با مشارکت قرارگاه خاتم‌الانبیا ساخته می‌شود.
۳۰ درصد تامین منابع مالی این پروژه توسط دولت و مابقی توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا تامین می‌شود.
گفتني است چندی پیش فاز اول آزادراه حرم تا حرم حد فاصل قم تا گرمسار به طول ۱۵۲ کیلومتر به بهره برداری رسید و بخش دیگر این آزادراه حدفاصل گرمسار تا سمنان به طول ۱۲۰ کیلومتر در مرحله مطالعات تکمیلی قرار دارد و اکنون عملیات اجرایی فاز دیگری از این آزادراه با هدف اتصال شبکه آزادراهی به مشهد مقدس و تکمیل بخش دیگری از کریدور بین المللی شرق به غرب آغاز شد.
آزادراه حرم تا حرم درکریدورهای بین‌المللی حمل‌و نقل شرق-غرب (جاده ابریشم) و شبکه بزرگراهی آسیایی واقع است، اتصال این آزادراه به شبکه آزادراهی داخل کشور باعث ایجاد کریدور غرب به شرق و اتصال آن به ترکیه و راه‌های بین‌المللی از طریق مرز بازرگان می‌شود.