20150609102509cb-07-01

حساب صندوق‌پس‌اندازمسکن یکم رونمایی‌شد

حساب صندوق‌پس‌اندازمسکن یکم رونمایی‌شد

سیف: مسکن‌مهر اقتصادایران را به‌چالش‌کشید

رئیس کل بانک مرکزی از ابلاغ پرداخت تسهیلات 60 میلیونی مسکن برای عموم مردم توسط بانک‌های تجاری و خصوصی خبر داد و گفت: رشد اقتصادی باید استمرار داشته باشد که این هم از طریق انضباط پولی و مالی امکان‌پذیر است.

ولی‌الله سیف امروز در مراسم آیین حساب پس‌انداز خانه یکم گفت: بخش مسکن جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد دارد، پس از 8 دوره متوالی رکود اقتصادی در سال 93 شاهد رشد اقتصادی بودیم بنابراین استمرار این موضوع در سال 94 بحثی جدی است، هر چند بسیار سخت است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در سال 94 باید از هر طرف و همه عوامل با یکدیگر همراه شوند و انضباط پولی و مالی اعضای دولت استمرار یابد.

وی با بیان اینکه تصمیمات به موقع موجب استمرار پولی و مالی می شود، گفت: بخش مسکن به رونق اقتصادی کمک می‌کند و هماهنگی که بین بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی وجود داشته سیر مشخصی به این بازار داده است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اصولا چیزی که باید به آن تاکید کنم بازگشت و توجه به بانک‌های توسعه‌ای و تخصصی در اقتصاد کشور است.

سیف گفت: 85 درصد منابع مالی در کشور از طریق بانک‌ها تامین می‌شود در حالی که در تمام دنیا این موضوع از طریق بازار سرمایه تامین می‌شود، بنابراین ما نیز باید به این سمت برویم.

وی تصریح کرد: نظام بانکی به دلیل تاثیر تحریم‌ها افزایش ناگهانی نرخ ارز و مطالبات معوق نیاز به تقویت بیشتری دارد.

به گفته مسکن مهر کل اقتصاد کشور را به چالش کشید که هنوز هم در حال حل و فصل آن هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که سایر بانک‌ها نیز قرار بود وام 60 میلیون تومانی مسکن پرداخت کنند، اما ظاهرا هنوز برخی از بانک‌ها زیر بار این موضوع نمی‌روند گفت: بانک‌های دیگر به غیر از بانک مسکن متناسب با حجم منابع و تجهیز منابع خود اقدام به پرداخت تسهیلات مسکن می‌کنند، اما آیین‌نامه پرداخت تسهیلات مسکن به بانک‌های دیگر غیر از بانک مسکن ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: برخی از بانک‌ها پرداخت تسهیلات مسکن را آغاز کرده‌اند.

حساب امانی پیش‌فروش مسکن تا پایان خرداد ماه ابلاغ می‌شود

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حساب امانی پیش فروش مسکن تا پایان خرداد ماه از سوی بانک مسکن به شعب ابلاغ می‌شود، گفت: باید نام بانک مسکن را بانک توسعه‌ای بگذارند و از این بانک می‌خواهم راه‌کارهای جدیدی برای تامین منابع مالی برای توسعه طرح‌های جدید احیای بافت‌های فرسوده ارایه کند.

عباس آخوندی امروز در مراسم افتتاح حساب پس‌انداز خانه یکم در ساختمان مرکزی بانک مسکن در پاسخ به سوالی، مبنی بر اینکه حساب امانی پیش‌فروش مسکن از چه زمانی آغاز می‌شود گفت: حساب امانی پیش‌فروش مسکن تا پایان خرداد ماه از سوی بانک مسکن به شعب ابلاغ می‌شود و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به شعب بانک مسکن حساب امانی پیش‌فروش مسکن را افتتاح کنند.

وی با اشاره به اینکه بانک مسکن را بانک توسعه‌ای بنامیم، گفت: برای ایجاد شهرهای جدید نیازمند اعتبار خاص برای توسعه این شهرها هستیم بنابراین نباید مثل گذشته که به طور اشتباه بدون نظام مالی و بانکی مشخص به دنبال توسعه شهرهای جدید برویم پس از بانک مسکن باید بخواهیم راه حل پولی و مالی برای توسعه طرح‌های جدید ارایه کند.

آخوندی ادامه داد: بانک مسکن باید در بحث بهسازی بافت‌های فرسوده نیز راهکار ارایه دهد، چرا که ما انتظار داریم بانک مسکن در این حوزه راه حل ویژه‌ای ارایه کند و نباید به راه حل عمومی اکتفا کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، وزیر راه و شهرسازی گفت: بانک مسکن همین ابتکار را باید در بافت‌های ناکارآمد شهری به کار ببندد، چرا که شرایط ما در بافت‌های ناکارآمد شهری شرایط خاصی است.

آخوندی تصریح کرد: هر کدام از این مشکلات (توسعه شهرهای جدید، بافت‌های فرسوده و بافت‌های ناکارآمد شهری) دارای مشکلات خاصی هستند، پس بانک مسکن می‌تواند برای هر کدام از این مشکلات راه کار ارایه دهد.

 

منبع : اقتصاد آنلاین